IRSKO – SPLNĚNÍ SNU!

E3AA34C7-5653-449D-8BCE-7FBFAC28A6C3

Irsko bylo na mém wishlistu vždycky. Jen nikdy nebyl čas, si tenhle sen splnit. Pro moje kamarády tam není teplo, které vyžadují, když už utrhnou tři dny ze svého nabitého rozvrhu a vzhledem k dostatku Irských pubů v Praze je nebylo možný nalákat ani na Guinnesse. A tak jsem byla se svým přáním dlouho sama…:), až jsem před 14-ti dny projížděla latenky na netu a najednou na mě v horní liště zablikal „DUBLIN“ a bylo rozhodnuto.

Tomáš udiveně pozdvihl obočí, proč právě proboha Dublin, kde prší, sněží a jezdí se vlevo a proč jezdit někam, kde s fotbalem už několikrát byl….:)? Ale už bylo pozdě:). V rozhodnutí navíc hrál roli fakt, že chystám nový projekt, kam Irsko skvěle zapadlo do konceptu:)…, ale o tom je ještě brzy mluvit a všechno se dozvíte včas:). Zelené pláně, volně pobíhající ovce, staré hrady, pinty čerstvě natočeného piva a poslech irské muziky v zapadlé hospůdce…., to všechno jsem si během prodlouženého víkendu dopřála a nemělo to chybu:)!

IMG_1321 

Irsko je třetím největším ostrovem Evropy, po Velké Británii a Islandu /mimochodem další položkou na mým odškrtávacím travel listu:)/ a má 5,7 milionů obyvatel. Rozlohou se naším republice blíží, ale právě díky menšímu počtu obyvatel tam najdete nádherné zákoutí i zmiňovanou neskutečnou přírodu. Což byl hlavní důvod, proč vyjet:). 

MOJE POSTŘEHY Z IRSKA:
1. LETENKY

S Ryanair se dají pořídit hodně levně a cesta letadlem trvá 2 hodiny. Oba lety jsme měly extrémně klidné, ačkoliv odlet z Dublinu provázela šílená mlha, nebylo na krok vidět a úporný děšť bil do oken o stošest. Stačilo, ale proletět cukrovou vatou se šedivou barvou a otevřela se před námi na celý zbytek obloha bez mráčku.

Pokud jde o cenu letenek, netajím se tím /a v postech u minulých tripů už jsem se k tomu vyjadřovala/, že netoužím po první třídě a nemusím nutně letět s ČSA a čekat na svačinu zabalenou v plastu. Mnohem důležitější je pro mě ubytování. Za to si neváhám připlatit nikdy, protože je pro mě důležitější v jaké lokalitě se z hlediska dostupnosti i určitého komfortu, nacházím, než jestli strávím dvě hodiny ve vzduchu s nízkonákladovou společností nebo v private jetu /ok, jasně, ten by byl bez diskuze lepší:)/. Zkrátka cenu zpáteční letenky seženete aktuálně okolo 3.500,- korun na osobu a dvě hodiny ve vzduchy přežijete i s Ryanairem:).

Snapseed

 

2. HOTELY V IRSKU

Hotely doporučuji vybírat klasicky přes trivago, nebo booking a zamyslet se nad dostupností do centra. Taxíky jsou jako všude dražší položkou a my se rádi procházíme, takže jsme stejně jako v Římě volili hotel v centru, kde bylo všechno včetně zásadních památek v dosahu a do okolí jsme se podívali městskou hromadnou dopravou. Náš hotel se jmenoval Trinity City hotel Dublin a byl nádherný. Přesně takhle si představuju království Alenky v říši divů. Dominantní barvou byla fialová, všude hodně živých kytek, míchané styly moderní i rustikální a krásný výhled z pokoje na Trinity College, snový, vizuálně jeden z nejzajímavějších hotelů, kde jsem kdy byla. Centrum Dublinu s Temple barem navíc, co by kamenem dohodil.

IMG_1387

IMG_1386 

3. PAMÁTKY

Nejsme moc typy na památky:). Teda takhle. Vždycky si poctivě koupíme jednoho průvodce, kde si zakroužkujeme 5-7 věcí, které by asi bylo dobré vidět…., mnohem víc nás, ale baví nasávat atmosféru města, pozorovat lidi, posedávat v kavárnách a ochutnávat lahůdky. Abychom odpočinkový víkend trávili s mapou v kapse a v pláštěnce, s úpornou touhou vidět všech 33 zásadních věcí podle Advisoru a postupně si je odškrtávat, nás ani nehne:).

Z Dublinu jsme si každopádně nenechali ujít Trinity College, místo, kde se natáčel jako na jedné z lokací Harry Potter a opravdu to tam vypadá jak v kulisách z filmu. Jinak jde o školu na které studovali třeba: Jonathan Swift, Samuel Beckett, nebo Bram Stocker, autor Draculy. A Trinity je nejstarší irskou univerzitou.

Za návštěvu stojí i stará historická knihovna, ve které se skrývá The  Book of Kells, historický rukopis, který napsali mniši před rokem 800. Bývají tam fronty, ale stojí za to si je vystát, případně být chytřejší a vstupy si booknout online, my jsme si lístky společně s velkým davem turistů vystáli:).

Temple Bar je místem jakým byla za dob největší slávy Stodolní v Ostravě. A byl to jeden z nejlepších zážitků, které jsme v Irksu měli. Desítky barů na pár metrech čtverečních, všude zpěv a dobrá nálada od odpoledních hodin, v každém podniku živá hudba, kdy interpreti s přehledem strčí do kapsy jakoukoliv českou superstar a samozřejmě mraky cizinců i místních s půlitry Guinnesse v ruce. Nedávno v jednom z barů hráli naživo Coldplay bez jakékoliv přípravy, jen tak v rámci jam sessionu, jak nám říkali Irové a mejdany se nedějí jenom v barech, ale i před nimi.

O víkendu se během dopoledne tento prostor mění na malé trhy umělců, kde si můžete koupit keltskou keramiku, knihy, nebo oblečení mladých návrhářů.

Dublinský hrad stojí taky za návštěvu, jde o stavbu ze začátku 13. století, má dobré strategické místo, soutok řek Liffey a Poddle a sami místní říkají, že jde o jeden z nejkrásnějších irských hradů. Víc napoví fotky, ale pokud do Dublinu zavítáte, nevynechejte ani galerii a knihovnu Cheastera Beetyho,  které se skrývají uvnitř.

Samuel Beckett Bridge – most, který se objevuje na většině pohledů z Dublinu a patří k typickým artefaktům metropole. Jde o závěšný a otočný most, postavený v letech 2007-2009. Pylon s lany má připomínat harfu, jakožto symbol Irska.

 

Snapseed 10

Snapseed 11 

4. IRSKÉ DOBROTY

Netajíme se tím, že na eurotripy jezdíme chodit pozvolna po městě a jíst:). Irská kuchyně stojí na mase, většinou ponořeném v husté polévce, zasypaném zeleninou a zasytí Vás jako tři hlavní chody. Irish Stew je název tohoto pokrmu. Mě osobně si získal Seafood Chowder, vynikající polévka s mořskými plody, které sníte a do zbytku si potom namáčíte bagetu. Často obsahuje i mléko, nebo smetanu a je vynikající.

Pivo je podobně jako u nás symbolem a přiznám se, že mě Guinnesse chutnal víc jak Plzeň:). Je sladší a pro nás holky, které nepatříme mezi pivaře, prostě o dost snesitelnější a ne tolik hořké.

Z dezertů nás dostala legendární cukrárna Queen of Tarts, kde je pořád plno a jejich dort Victoria Sponge Cake je něco, co by měl někdo začít urychleně péct v Praze, protože by okamžitě získal minimálně dva stálé klienty každý týden:). Tomáše a mě:).

 

Snapseed 12

Snapseed 5

IMG_1129 

5. HOWTH

Odpočinková zóna. Pro mě asi vrchol toho, co jsem zatím v Irksu mohla vidět /Cliffs of Moher jsme nestihli, protože dostat Řepku na pět hodin do autobusu bez možnosti si chodit zakouřit je prostě mission impossible:)/, tak snad příště autem…, ale zpátky do Howthu.

Nádherná příroda, moře, rackové, malé hospůdky dokola celého přístavu, romantický maják uprostřed výběžku poloostrova a atmosféra jak z Hitchcockova horroru Ptáci. Vlakem se tam dostanete za cca 40 minut a jde o konečnou stanici. Tahle rybářská osada jednoznačně stojí za návštěvu a uvidíte, že se Vám odtud nebude chtít!

Snapseed 18

Snapseed 15

Snapseed 14 

6. MUZEUM IRSKÉ WHISKEY

Irish Whiskey Museum Dublin! Zážitek pro mě i mýho muže! Měli jsme štěstí na skvělou průvodkyni, které zařídila to, že jsme se celá velká smíšená skupina prosmáli celou prohlídkou. Z přednášky bylo znát, že pokud jde o whiskey, jedná se o rivalitu mezi Skotskem a Irskem už odpradávna. Prošli jsme výrobu, viděli dokument, jaké byly začátky tohohle nápoje a samozřejmě ochutnávali:)! Cena je 19 eur a máte v ní obsaženou ochutnávku třech prominentních značek.
No byli jsme rádi, že jsme sešli schody dolů:)!

 

7. POHOSTINOST LIDÍ A ATMOSFÉRA

Jednoznačně ten nejlepší důvod, proč si do Irska zajet! Než jsme se tam vypravili, hodně známých nás upozorňovalo na to, jak milým národem Irové jsou a jak budeme pozitivně překvapeni. Je to tak. Kdykoliv jsme zastavili někoho s mapkou z hoteli a to bylo při mé tristní orientaci často:), neměl problém s námi poklábosit, doporučit zajímavá místa, kde se najíst a pomoci nám se zorientovat ve spleti dublinských uliček. V metropoli je i hodně čechů, kteří tam pracují převážně v restauracích a i oni jsou šťastní, když vidí kohokoliv ze své kotliny a můžou si popovídat. Vřelost, velkorysost a pohoda je to, co mi bude konkrétně Dublin symbolizovat vždycky.

Snapseed 8

Snapseed 17

 

Důvodů, proč se vydat na prodloužený víkend do Irska je hodně. Pokud Vás nedostal ani jeden z tohoto postu, mohla by zafungovat, speciálně u holek, které čtou můj blog především,…. třípatrová Victorka:), shop s prádlem legendární značky Victoria Secret, která u nás stále nemá /vyjma malého obchůdku s parfémy a peněženkami na letišti v Ruzyni/ zastoupení. Každá holka se v tom dublinském snovém prádlovém světě ztratí minimálně na tři hodiny a konečně se máte šanci dozvědět i svojí správnou velikost podprsenky, což se /věřte mi/ hodně liší od toho, co jste si mysleli, že ve skutečnosti „správně“ nosíte. Dámy z personálu mě trochu vyvedly z omylu po tom, co mě přeměřili a doporučily, co se mi hodí nejvíc. Nespletly se. A Vy se s výběrem Irska na trip nespletete taky! Ať už Vás tam naláká wiskey, památky, nebo právě VS!

IMG_1239

Snapseed 2

Snapseed 4 

PS: průběh tripu je ve výběrových stories na mém instagramu @kristelova.katerina
Mějte se krásně!

One thought on “IRSKO – SPLNĚNÍ SNU!

  1. Ahoj,
    úplně se usmívám, když čtu tvůj článek o Irsku. Já jsem jeho kouzlo objevila už jako dítě a posledních pár let se tam pravidelně vracím (hned 1. července odlétám:-). Znám všechna místa, která popisuješ a mám úplně stejnou zkušenost, prostě to stojí za to! Já jsem abstinent a přesto skoro každý večer vyrazím do čtvrti Temple a jdu do nějakého baru, kde šťastně popíjím džusík a užívám si tu atmosféru a hudbu a milou společnost. S kamarádkou vždy bydlíme v rodině a je to zajímavá zkušenost:-) Jinak Moherské útesy také doporučuji:-) Pokud byste chtěli navštívit něco blíže, mrkněte na Wiclow (Glendalough) nebo Powerscourt´s Gardens. Fakt to stojí za to:-)
    Těším se na další článek!
    Hanka z ciculka.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>