PRINCIP HYGGE!

hygga

CO JE TO HYGGE? 

Jde o dánský způsob, jak být šťastnější, jednoduše napsáno:). V češtině neexistuje jednoslovný překlad, který by hygge vystihoval. Já jsem se do něj, ale zamilovala. Jde o princip užívání malých věcí v životě a vytváření hezké atmosféry.

knihahygge

hygge

Abych si Hygge /výslovnost hju:ga/líp nastudovala pořídila jsem si dvě knihy. Hygge Tajemství spokojeného života od Louisy Thomsen Britsové a Hygge Prostě šťastný způsob života od Meika Wikinga. Obě knihy působí relaxačním dojmem už po stránce obalu a grafiky a obě mají podobně zenově laděné fotky. Už jen prohlížení, Vás bude motivovat k relaxaci.

Jsou to přesně ty knihy, které chce člověk číst, když je venku deštivé počasí a Vy se můžete schoulit na hodinu pod deku a obklopit se polštáři, zapálit si svíčku a pít horké kakao. A i o tom přesně je Hygge. Termín hygge pochází z norštiny a je to zkrátka výraz pro rozpoložení duševní pohody.

hygge3

hygger7

hygge89

Dánsko je nejšťastnější zemí světa především díky skvělému sociálnímu systému, který narozdíl od našeho, snižuje existenční nejistot, obavy i stres. MeikWiking ve své knize nabízí stručný Hygge manifest: 1. Atmosféra – důležité je ztlumit světla a používat svíčky. 2. Přítomnost – prožívání přítomného okamžiku a umění vypnout mobil /ano, vzhledem k závislostem nás všech na sociálních sítích, jde opravdu o umění/. Sama se o to pokouším a poctivě trénuju. Hodně mi pomáhá můj aktuální vztah, protože ve fázi zamilovanosti prostě nechcete řešit nic než toho druhého:). 3. Potěšení – zahrnuje kávu, sušenky, vychutnávání horké čokolády a pohody. 4. Vděčnost – vděk považuji za zásadní pilíř mého života. Pokoru taky a jsem ráda, že je to bod hygge manifestu. 6. Soulad – Není potřeba se předvádět s úspěchy, stačí existovat a být v harmonii. 7. Pohodlí – Nespěchejte! Zastavte se! Uvolněte se! PŘESTÁVKA! 8. Příměří – žádná dramata nejsou potřeba, život jich zařídí dost sám v podobě nevyhnutelných okolností, proč si tedy vytvářet svá vlatní doma. 9. Pospolitost – Naopak vytvářejte vztahy a příběhy. 10. Útočiště – Tvoje tlupa a tvůj přístav bezpečí!

A co by nemělo chybět v krabičce Hygge záchrany? Svíčky, kvalitní čokoláda, oblíbený čaj, kniha, film nebo seriál, marmeláda, vlněné ponožky, nejmilejší dopisy, teplý svetr, blok, deka, papír a tužka, hudba a album fotek.

hygge4

Hygge zkuste, nebudete litovat. Jak řekl Carsten Levisen: „Hygge je křehké, protože cílem je v jistém smyslu samotný proces. Přichází skrze společné úsilí a snadno se objeví a snadno také mizí.“ Proto si ho užívejme!

hygge2

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>